Конспект уроку. Інформатика 9 клас
Урок № ____ Дата_______
Тема уроку: Архівування та
розархівування даних
Мета уроку:
- допомогти учням отримати уявлення про архівацію файлів;
- навчити архівувати, додавати файли до створених архівів,
розпаковувати файли, створювати саморозпаковувальні архіви; самостійно
досліджувати і узагальнювати власні спостереження та експериментально
отримані результати;
- дати основні поняття, необхідні для грамотної роботи на комп’ютері;
- виховувати інформаційну культуру, увагу;
- розвивати пізнавальні інтереси, навички роботи на комп’ютері, уміння
слухати, уміння працювати в парі.
Обладнання:
Архіватор WinRAR, презентація, паперові інструкції до роботи;
мультимедійний проектор, екран.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання;
Перевірка присутніх.
ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.
– Обговоримо таку ситуацію: ви хочете записати улюблену комп’ютерну гру
на компакт-диск, але вона не поміщається. Що робити?
В результаті міркувань, учні приходять до висновку про необхідність
стиснення її так, щоб вона займала менше місця.
– Так. Необхідно стиснути дані. Найпростіше це зробити за допомогою
програм, які називаються архіваторами.
Отже, сьогодні на уроці ви дізнаєтесь:
> Для чого та як створюють архіви?
> Як отримати дані, що були розміщені в архіві?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
– Пропоную дізнатися, як же називається процес стиснення даних,
розв’язавши кросворд.
1. Службові комп’ютерні програми, які призначені для захисту даних і
пристроїв комп’ютера від шкідливих програм. (Антивірусні)
2. Назва міста і вірусу. (Чорнобиль)
3. Черв’яки комп’ютерних мереж: інша назва. (Хробаки)
4. Програми, які знешкоджують віруси, а при неможливості знешкодження
можуть видаляти заражені об’єкти або розташовувати їх у спеціальних папках.
(Лікарі)
5. Програми, що аналізують обмін даними комп’ютера користувача з іншими
комп’ютерами в мережі. (Блокувальники)
6. Поліморфні віруси: інша назва. (Мутанти)
7. Узагальнена назва всіх видів шкідливих комп’ютерних програм. (Вірус)
8. Віруси, що розміщують свої копії у складі файлів різного типу.
(Файлові)
9. Ці програми постійно знаходяться в оперативній пам’яті комп’ютера з
моменту завантаження операційної системи, а також це – пристрій
виведення даних у множині. (Монітори)
10. Інша назва програм-детекторів, а також це – пристрій
введення даних у множині. (Сканери)
11. Програми, що добре маскуються під корисні програмні продукти.
(Троянські)
Ключове слово – архівування.
IV. Вивчення нового матеріалу.
– Архіватори – це спеціальні програми, які стискають дані для
компактного їх зберігання.
Слайд 1
Стискання – це таке кодування
інформації, при якому закодований варіант займає менше дискової пам’яті, ніж
початковий. Процес стискання, як ми з’ясували, називають також архівуванням.
Отже, для чого застосовують архівування даних?
(Учні відповідають)
Слайд 2
Так, правильно. Архівування
застосовують для зменшення обсягу даних. Подивіться на малюнок, як він
зрозуміло пояснює цей процес.
·
зменшити місце, яке займають
файли на диску
·
створити резервну копію даних
(на CD, DVD)
·
зменшити об'єм даних, які
передаються через Інтернет
·
об'єднати групу файлів в один
архів
·
зашифрувати дані з паролем
Слайд 3 Чому можна стиснути дані?
Пояснення способу стиснення даних на прикладі малюнка
Слайд 4 Огляд основних типів файлів які добре стискаються або погано.
– Найпопулярнішими для Windows є архіватори WinZIP та WinRAR.
Розглянемо слідуючу таблицю:
(учні порівнюють формати ZIP та RAR)
– А тепер розглянемо приклад:
Об’єм файлу до стискання 284 МБ (298 502 392 байт). Після стискання,
використовуючи архіватори WinZIP та WinRAR, я отримала такі результати.
Проаналізуємо їх.
(діти аналізують таблицю)
Далі вчитель пояснює, як працювати з архіваторами на прикладі програми
WinRAR. (кожен свій крок вчитель коментує і показує учням, виводячи
зображення на мультимедійну дошку)
– Запускаємо програму WinRAR. Для цього натискаємо послідовно:
Пуск -> Програми -> WinRAR -> WinRAR
Перед вами з’явиться вікно програми, де:
Слайд 5 Огляд вікна програми WinRAR
1 – рядок заголовку;
2 – меню;
3 – панель інструментів;
4 – файлове вікно;
5 – рядок стану.
Так як основна задача програми WinRAR – це створення та розпакування
архівів, додавання вмісту архіву, то зупинимось на цих пунктах більш
детально.
Створення архіву.
·
У вікні програми потрібно
перейти до папки, в якій розміщено файли (папки), призначені для архівації.
·
Далі виділити об’єкти, які підлягають архівації.
Це можна зробити лівою кнопкою миші при натиснутій клавіші Ctrl або
Shift (залежно від розташування у списку об’єктів, що виділяються).
·
Слайд 6
·
Клацнути по кнопці
<Добавить> на панелі інструментів. З’явиться діалогове вікно <Имя и
параметры архива>. Цей діалог можна також викликати з меню <Команды>,
в якому потрібно вибрати команду <Добавить файлы в архив> або натисканням
комбінації клавіш Alt+A. Введіть ім’я архіву або підтвердіть ім’я,
запропоноване за замовчуванням.
·
Вибрати формат нового архіву (RAR або ZIP).
Вказати метод стискання та розмір тому, а за допомогою перемикачів та прапорців
– інші параметри архівації.
·
Натиснути кнопку <OK>.
У процесі
архівації на екрані відображається діалог зі статистикою процесу.
Архів створено.
Додавання файлів до архіву.
Для цього потрібно виділити у вікні WinRAR об’єкти, які необхідно
додати до архіву, клацнути по кнопці <Добавить> на панелі інструментів. У
діалозі, який з’явиться, в полі <Архив> потрібно задати ім’я архіву (до
якого додаватимуться об’єкти) або скористатися кнопкою <Обзор> для вибору
імені архіву. Натискаємо <ОК>. Нові об’єкти будуть добавлені до вказаного
архіву.
Розпакування з архіву.
Слайд 7
Для розпакування файлів (папок) потрібно їх виділити і натиснути кнопку
<Извлечь> на панелі інструментів (або Команды Извлечь файлы из архива, або натиснути
комбінацію клавіш <Ait+E>). При цьому розархівовані файли потраплять до
тієї самої папки, у якій розміщено архів. Якщо потрібно розпакувати файли до
іншої папки, то потрібно клацнути на кнопку <Извлечь в…> на панелі
інструментів, в діалозі <Путь и параметры извлечения> вкажіть цільову
папку й натисніть кнопку <OK>.
Створення SFX-архіву.
Слайд 8
Саморозпаковувальний архів – це архів, до якого приєднано виконуваний
модуль.
Цей модуль дозволяє добувати файли простим запуском архіву, як
звичайної програми. Користуватись SFX-архівом зручно у тих випадках, коли
потрібно комусь передати архів, але ви не впевнені, що у адресата є відповідний
архіватор для розпакування цього архіву.
Для створення SFX-архіву потрібно у діалоговому вікні <Имя и
параметры архива> встановити прапорець <Создать SFX-архив> і далі
клацнути по кнопці <OK>.
Отримаємо виконуваний ехе-файл.
Якщо потрібно створити SFX-архів з існуючого архіву, увійдіть у нього і
натисніть кнопку <SFX >.
Слайд 9
Вчитель завершує пояснення і пропонує учням практично закріпити
теоретичний матеріал уроку. При виконанні практичної роботи скористатися методичними
вказівками до її виконання . Вчитель обов’язково наголошує на дотриманні
правил з ТБ.
Слайд 10
V. Закріплення матеріалу.
Виконання практичної роботи за компютером
VІ Оцінювання
а. Звіти практичної роботи
б. Тестування: програма Test 2W (виконати тест 9 клас «Тест Програма
архіватор.ats»)
VII. Підсумок уроку.
VIII. Повідомлення домашнього завдання.
1.
Розділ 4, пункт 4.2, пит. 7,
8 на стор. 142
за Ривкінд Й. Я., Т. І. Лисенко, Л. А. Чернікова, В. В. Шакотько; за заг. Ред.
Згурського М. З., Інформатика: 9 кл. : підручник для загальноосвітніх
навчальних закладів. – К.: Генеза, 2009.
2.
Контрольні запитання до
практичної роботи.
– Урок закінчено. До побачення. (Повний конспект уроку скачати)
|